N37-38

Содержание:
Двигатели ОАО «Мотор Сич»
Ан-148 — сочетание богатого опыта и новейших технологий
Государственное предприятие «Днепрокосмос»
Новая история НПП «Кварсит»
Paris Air Show-2007
Продукция Днепропетровского стрелочного завода - это воплощение требований заказчика
Фермеру в помощь !
Франчайзінг - спосіб організації власного бізнесу
Модельные составы для литейных цехов авиа- и судостроительных предприятий
Економіка України: підсумки І півріччя 2007 року
Наукоемкое оборудование для новых технологий
Чтобы закрепить свой успех
Качественные семена: все дело в ветре
«Уголь России и Майнинг-2007»
Вихід - енергозберігаючі технології та альтернативне паливо

Слово редактора

Епоха енергозбереження

Влітку 2004 року Китай пішов на надзвичайні енергозберігаючі заходи: офісним працівникам було рекомендовано ходити на роботу без піджаків, щоб економити на кондиціонерах…

Запускаючи, запалюючи та включаючи, ми не піклувалися про ефективне використання джерел нашого руху, світла і тепла. За розрахунками Міжнародного енергетичного агентства (IEA) до 2030 року світові енергетичні потреби зростуть на 50-60%! І сьогодні людство опинилося перед вибором: або вступати в епоху енергозбереження, докорінно змінивши відношення до наших повсякденних енерговитрат, або… Втім, вибору-то якраз і немає!

Традиційні джерела, по-перше, дорожчають, по-друге, їх запаси неухильно виснажуються. Наприклад, за прогнозами American Petroleum Institute, 95% доступних джерел нафти у світі будуть вичерпані в найближчі 56 років, 5% що залишилися - через 88 років. 72% всіх нафтопродуктів використовуються як паливо, 43% з них - як пальне для автомобілів. Тому чимало зусиль покладається саме на пошук замінників традиційного бензину. Водень - теоретично головний претендент на гідну заміну - отримують шляхом розщеплювання води або виділення з природного газу метану. З водню можна одержати в три рази більше енергії, ніж з аналогічної кількості бензину, але сьогодні його виробництво в чотири рази дорожче за бензин. Проте, розвиток цього ринку підтримується на державному рівні. Так, за останні три десятиліття на дослідження в цій області в США витратили понад $15 млрд.

Але якнайкращі перспективи в цій сфері відкриваються перед етанолом - рідким спиртовим пальним, що виробляють з багатих на цукор та крохмаль сільгоспкультур, наприклад, кукурудзи, зернових або цукрової тростини (до речі, нещодавно японці відкрили спосіб виробництва етанолу з рисового лушпиння!). Лідер споживання біопалива - Бразилія, де кожне друге авто, що продається, їздить на пальному з цукрової тростини. У Сполучених Штатах споживання цього пального збільшилося з 25 млн. галонів в 2004 році до 78 млн. в 2005-му. Тут працюють близько 100 заводів з виробництва етанолу. «Зелене» паливо завойовує популярність в ЄС, Індії, Таїланді, Китаї, Австралії, Японії. Воно і зрозуміло: коли ціни на нафту на світовому ринку досягають $50 за баррель, біопаливо стає конкурентоздатним. Тим більше що при його згоранні кількість шкідливих викидів скорочується на третину.

Використання альтернативних джерел енергії стає вигіднішим у порівнянні з традиційними енергоносіями. За 20 років вартість кіловат-години електрики, що виробляється сонячними батареями, знизилася з $2,5 до $1,39, а вартість вітрової електроенергії зменшилася з 40 до 5 центів за кіловат і впритул наблизилася до вартості електрики, яку одержують при спалюванні нафти, газу, вугілля та використанні ядерної енергії. За прогнозами експертів Програми розвитку ООН, частка відновлюваних джерел енергії у загальносвітовому паливно-енергетичному балансі в 2050 році може досягти 50%.

Україна довго не мала стратегічної програми національного енергетичного розвитку, що негативно впливало на стан вітчизняного ТЕК і всієї економіки. І ось в березні 2006 року було затверджено «Енергетичну стратегію України на період до 2030 року», в якій зазначено, що за 24 роки ми повинні скоротити залежність від імпортних енергоносіїв - з 54,8% до 11,7%, обмежити імпорт природного газу - з 56,4 до 9,4 млрд. кубометрів, перейти на електроопалювання, значно збільшити в загальному енергобалансі частку АЕС і працюючих на вугіллі ТЕС і т.ін. Поміж багатьох інших позицій «Стратегія» також передбачає втілення нової політики енергоспоживання та енергозбереження. 

За відгуками фахівців, які детально проаналізували головний енергетичний документ держави, він справив на них враження амбітної декларації, непереконливої щодо розрахунків потенційних енергетичних потреб нашої країни і реальності вирішення окреслених проблем.

Знайшли чим здивувати! Від наших чисельних «програм» поки що користі не було ніколи - для держави. Для чиновництва, яке виділені на ці «програми» бюджетні гроші тишком-нишком розтягувало по своїх кишенях, користь, звичайно, була. Тому складно чекати ефективності і на цей раз. А кінцева мета ухвалення цього документу - посилення національної енергетичної безпеки і конкурентоспроможності України - вона ж стратегічна! Тобто дуже віддалена. Але все одно практично втілювати «Енергетичну стратегію України» доведеться. Бо епоха енергозбереження вже настала. 


вернуться