N33

Содержание:
Донецкий металлопрокатный решает проблемы
«Метал-Форум Україна-2006»
ОАО «Турбоатом»: укрепление позиций на рынке энергетического оборудования
Украинские АКБ нового поколения
«Уголь/Майнінг-2006»
Промышленные смазочные материалы ООО «Киев МТС»
Экономим с пневмонасосом НПА-60!
Силовая электроника завода «Преобразователь»
Новый, блистательный WWW – Веб 2.0!
Меридиан зеркального отражения
Дело в шляпах
Деньги не заменят мозги!
Элитный отдых в «Південному»

Слово редактора

Особливості українських абревіатур

Незважаючи на спеку, що панувала у розпал нинішнього літа, Верховна Рада прийняла постанову «Про основні напрямки бюджетної політики на 2007 рік», згідно з якою передбачається поновлення діяльності всіх проектів, окрім імпорту сільгосппродукції, що діяли до квітня 2005 року на територіях ВЕЗ, ТПР і технопарків.

Спочатку трохи про наші абревіатури, тобто слова, що утворені скороченням словосполучення і читаються по алфавітній назві початкових літер. Чомусь Всесвітню (рос. - Всемирную) Торгову Організацію, членом якої Україна ось-ось стане, наші грамотії охрестили Світовою (Мировой) Організацією Торгівлі. І вийшло не ВТО, а доморосле СОТ. А ось їз Вільними Економічними Зонами все правильно, тому з лінгвістичної точки зору до абревіатури ВЕЗ ніяких претензій немає. Але лише - з лінгвістичної!

Історія функціонування ВЕЗ розпочалася у 1510 році, коли іспанський конквістадор Васко де Бальбоа потрапив на панамське узбережжя, де заснував «комерційні порти». Сьогодні ВЕЗ існують в державах з різним економічним рівнем. Залежно від задач, що повинні вирішувати ці зони, фахівці виділяють ВЕЗ де-факто, ВЕЗ розвитку та ВЕЗ виживання. Перший тип ВЕЗ виникає там, де вже існують сприятливі умови для торгівлі: типовий приклад - зона порто-франко. Приклад ВЕЗ розвитку - створена в 30-х роках Foreign Trade Zone в США, яка повинна була підштовхнути (і підштовхнула!) розвиток автомобілебудування за допомогою скорочення митних витрат на імпорт комплектуючих. А ось ВЕЗ виживання є вже не чисто економічний інструмент, а у переважній мірі інструмент регіональної політики: для збереження виробничих потужностей і забезпечення зайнятості населення надаються пільги щодо оподаткування, які привертають нові компанії, що починають вкладати гроші в економічно депресивний регіон.

Перша ВЕЗ в Україні з'явилася в 1998 році, та лише через три роки уряд заявив про необхідність перевірити, чим же займаються підприємства, що отримали пільги. Але, як це у нас водиться, до реалізації задуманого справа так і не дійшла. І аж до весни 2005 року в особливих умовах працювало майже півтисячі підприємств в одинадцяти ВЕЗах, восьми ТПР (території пріоритетного розвитку) і декількох технопарках. 10,5% території країни стали пільговими, і в перших рядах опинилися Донеччина і ТПР в Закарпатті.

Як правило, ВЕЗи використовувалися для ухилення від податків без залучення в регіони реальних інвестицій. Офіційна статистика свідчить, що основним профілем роботи підприємств у ВЕЗах і ТПР було ввезення дешевого імпорту, який різними шляхами потрапляв на внутрішній ринок: 78% всіх наданих пільг стосувалися звільнення від сплати ввізного мита. Ще приблизно по 10% - сплати податку на прибуток і ПДВ.

Весною 2005 року пільги скасували всім, у тому числі і тим інвесторам, які дійсно вклали гроші в нові види бізнесу. Довірливим та необізнаним у тонкощах українського «законозавчого поля» іноземцям не надали ні компенсацій, ні часу для адаптації до нових умов. Як це вплинуло на наш і без цього не дуже м'який інвестиційний клімат - розмова окрема…

 У класиці ВЕЗ і ТПР - винахід вдалий. Інтеграція країни в світовий господарський комплекс, технологічна і структурна перебудова виробництва, збільшення випуску конкурентоздатної, орієнтованої на експорт продукції потребують грошей. Дати їх може іноземний інвестор. Привернути інвестора може лише вигода. Вигоду можна забезпечити пільговим режимом господарської діяльності. Саме тому вільні економічні зони потрібні і для розвитку окремих регіонів, і для економіки країни в цілому.

Але це повинні бути зони реальної свободної економіки, а не резервації економічного свавілля, яке допомагає вибраним ухилятися від податків.

Марина Корчевська


вернуться