N32

Содержание:
Электродвигатели мирового уровня
Взрыв - это мощная производительная сила
Украинские кристаллы - продукция мирового уровня
ОАО «Запорожский завод металлических конструкций»
Авіакосмічний салон «АВІАСВІТ-ХХІ»
Фермеру в помощь !
Промислова політика: даєш кластери!
Крапка перетинання порядності і прибутку
Надежная и современная техника ОАО «Борэкс»
Отделить зерна от плевел
Міжнародна виставка «АГРО-2006»
Залиште собі лише те, що можете робити краще за інших
Давайте воплощать мечты в реальность!

Слово редактора

Гра за спільними правилами

Наш бедный край угрюм и сер…

                                 З гімну Фінляндії, переклад О. Блока

Вже декілька років поспіль в рейтингу макроекономічної конкурентоспроможності країн світу Фінляндія посідає місце у першій п’ятірці. Площа “країни ста тисяч озер” 338 тисяч кв. км, а населення - трохи більше 5 мільйонів. І хоча внесок Suomi до світової економіки досить скромний - близько 0,5% світового ВВП, - вона входить в число лідерів з виробництва та експорту деревини, паперу, морських суден, ліфтів, ескалаторів, мобільних телефонів.

Майже дві третини території цієї північної країни - самісінькі ліси, тому з деревообробною та паперовою галузями все зрозуміло. Фінський папір та меблі, як і фінська сауна - бренди світові. А ось з електронікою треба розібратися

Розвиток промисловості почався у Фінляндії після Другої світової війни, коли потрібно було сплачувати репарації СРСР. Це були металургійна, машинобудівна та хімічна галузі: потроху і, перш за все, для потреб власного виробництва. Тоді ж, потроху, стала зменшуватись доля сільського та лісового господарства.

Справжній зліт Фінляндії розпочався в 1979 році, коли влада усвідомила, що єдиний надійний ресурс розвитку країни - це технології. Саме тоді на урядовому рівні, за участю представників всіх галузей промисловості,  був створений Національний технологічний комітет. Найголовніший результат його роботи - визначення стратегічних пріоритетів економічного розвитку країни.

Далі при міністерстві промисловості і торгівлі було створено Центр розвитку технологій TEKES, який розподіляє державні кошти на розвиток науки. Всі без виключення наукові дослідження у Фінляндії фінансуються лише на конкурсній основі! Тут навіть найзнаменитіший академік-лауреат не одержить ні копійки, якщо його розробки не потрібні промисловості. Тому вченим нічого іншого не залишилося робити, як робити те, що зацікавить бізнес. В свою чергу, а куди йти бізнесу за ресурсами для свого розвитку? До вчених! Ось так і стали товаришувати наука і промисловість.

У формулі фінського успіху, окрім конкурсного принципу розподілу коштів на науку, дуже важливу роль відіграє розвинена інноваційна інфраструктура. З 1995 року в країні працює програма Centers Excellence (Центри найкращих), згідно з якою об’єднання найсильніших і успішніших наукових лабораторій і дослідницьких підрозділів займаються створенням інноваційних продуктів і технологій. А до рівня нової промислової продукції результати праці Centers Excellence доводить технічний дослідницький центр VTT, на який, в свою чергу, працюють майже 30 дослідницьких кампусів по всій країні.

Ще одна ланка інноваційної інфраструктури Фінляндії - державний фонд SITRA, який підтримує технологічні стартапи компаній. Для молодих інноваційних компаній SITRA виступає як звичний венчурний фонд: вкладає в них гроші в обмін на їх акції. Фахівці SITRA аналізують ринковий потенціал продукту, залучують експертів з промисловості, допомагають знайти оптимальні шляхи виходу на ринок.

До речі, у Фінляндії багато і приватних венчурних інвесторів, тому що держава не лише поставила задачу сформувати в країні венчурний ринок, а й вирішила її. Зараз, через п’ятнадцять років активної діяльності фонду SITRA, венчурна індустрія у Фінляндії процвітає. А фінська національна модель використання нових знань у виробництві визнана однією з найефективніших в світі.

Ну, і скажіть, будь ласка, чи є тут щось надприродне? Просто державна влада, яка працює не на власну користь, а на користь держави, бізнес, який не ухиляється від податків і розвиває виробництво, і наука, яка отримує гроші на конкретні дослідження, домовилися про спільні правила гри. І у „бідному, похмурому та сірому” краї жодний з гравців цих правил не порушує.

 

Марина Корчевська


вернуться