N26

Содержание:
Ринок вітчизняної техніки для АПК:ПРОБЛЕМИ І ШЛЯХИ СТАНОВЛЕННЯ
ОАО «ГИДРОСИЛА»: шаг за шагом по пути инноваций
Чтобы сохранить каждое зернышко
Мотокультиватор «Днепр 6R»: мал, да удал!
Конкурентная стратегия ОАО «АВТРАМАТ»
Место встречи - экспо-центр «Метеор»
Интеллектуальная собственность - «ОБЪЕКТ ПОД ОХРАНОЙ»
Нацiональна iдея: мрiя чи мета?
Компания «АСКОН-Комплексные решения» открыла офис в Днепропетровске
ЭМК – чемпион грузоподъемности
НПП «ЭМАЛЬТЕХПРОМ» и его супер-эмаль
Politicum.ua
МАКС-2005

Слово редактора

Демократия - это когда люди управляют людьми во благо людей.

Авраам Линкольн, 16-й президент США

 

Пора збирати камiння

Існує думка, що варто лише застосувати до себе основи західного світорозуміння, перейняти західні технології, економічні механізми, скопіювати тамтешні політичні та юридичні інститути, і ми відразу отримаємо те, що потрібно. Вибачте, але з цього приводу пригадується анекдот. Вірменське радіо запитують: «Чи можна в Росії побудувати такий соціалізм, як в Швеції?» - «Ні». - «Чому?» - «Тому що шведів в Росії малувато».

В Україні шведів теж небагато. Тому доведеться враховувати нашу власну історичну ідентичність і самобутність. Врешті-решт, і наші національні інтереси - тобто сукупність духовних, моральних, політичних, соціальних, економічних та всіляких інших потреб громадян України - незалежно від їх національності, вірування, со­ціального статусу, рівня освіти і таке інше. Лише тоді ми зможемо зайняти у світовому співтоваристві саме те місце, яке дозволить найбільш повно реалізувати наші національні ресурси і яке максимально відповідає розвитку України.

Розвиток припускає наявність моделі, а модель - це конкретні техніко-економічні розрахунки, чітко сформульовані цілі і пріоритетні задачі, підкріплені законодавством. Хто повинен цю модель створити? Кажуть - держава. Саме з цього місця і починаються усі складнощі…

Проте - як свідчить історія людства - прийнятних абсолютно для всіх технологій розвитку не існує: що добре для одних народів, незастосовне для інших. Ось вам такий кумедний приклад, як-то кажуть, в тему. У нас чорна кішка, особливо, коли вона перетинає вам дорогу, - до невдачі, а в англійців чорний кіт в домі - запорука успіху в справах, сімейного ладу та добробуту.

Відомий латиноамериканський економіст Рауль Пребіш, який розробив стратегію розвитку Латинської Америки та інших країн «третього світу», відзначав, що технології, які привносяться ззовні, відповідають лише учорашньому дню країн свого походження, «з’їдаючи» величезну частку національних багатств. Незалежні держави Латинської Америки, що утворилися в результаті розпаду Іспанської імперії в XIX сторіччі, оголосили свободу торгівлі, але зробили ставку не на накопичення та індустріалізацію, а на привілейоване споживання заможних землевласників. В результаті ці країни капіталізм все ж таки отримали, але спізнілий і дуже повільний, а потім, вже в ХХ столітті, ключові галузі їх національних економік взяв під контроль іноземний капітал.

На відміну від класичної послідовності утворення держави, коли спочатку суспільство формується політично, а потім створює свою державу, у нас все інакше! У нас взагалі багато чого інакше. Спочатку ми отримали незалежну державу, а зараз відбувається процес формування українського суспільства. Цей процес, як свідчить той же історичний досвід інших країн, був би більш результативним, якби із самого початку спирався на об’єднуючу - національну - ідею.

Найважливіша складова економічних, сус­пільно-політичних, соціальних процесів, що нині відбуваються в Україні, - поява реальної можливості переходу від імітації демократії до демократії справжньої. Але можливостями ще треба скористатися…

Сьогодні нам жити складно: стара система цінностей втрачена, а нова тільки утворюється. Питань набагато більше, ніж відповідей. Часто не вистачає політичного досвіду, стратегічного мислення, а іноді і просто здорового глузду. Та й запаси каміння, розкиданням якого ми так довго і ретельно займалися, вичерпані.

Мабуть, настала пора його збирати, щоб було з чого будувати дійсно демократичну Україну, в якій би люди управляли людьми на благо людей.


вернуться