N23

Содержание:
ABIACBIT-XXI: Украина набирает высоту!
Концерн «АНТОНОВ»: под единым флагом - к общей цели!
АО «АВИОНИКА»: направления поиска
НИКОЛАЕВСКИЙ АВИАРЕМОНТНЫЙ ЗАВОД «НАРП»
ОАО «НТК «ЕЛЕКТРОНПРИЛАД» - ремонт и модернизация БРЭО
ОАО «ПЭМЗ»: в ногу со временем
ОАО «ТУРБОАТОМ»: деловой имидж Украины
Уникальные смазочные системы ОАО «НЗСФО»
Хотите забыть о коррозии труб?
Промислое виробництво: підсумки вересня 2004 року
Підприємницьке середовище в Україні
Рік 2024-й: прогноз академіка Сахарова
На вашу книжную полку
Украинские недра - достояние всего народа
Інновації, що змінили світ
«Металл-Форум Украина - 2004»
«УГОЛЬ/МАЙНИНГ 2004»
ХК «АвтоКрАЗ»: будущее - за надёжной техникой
«ТЕХТРАНСМАШ»: здесь начинаются вагоны
«СтанкоМашЭкспо 2004»
Построение мечты
Доктор ИНТЕРНЕТ
Открытое акционерное общество “SELMI”

Слово редактора

Наше підземне багатство

                 «Представляется, да так оно и есть на самом деле, что первоначальные продукты земли, которых имеется ограниченное количество…, даны природой совершенно так же, как молодому человеку дается небольшая сумма денег с той целью, чтобы вывести его на путь полезного труда и преуспевания».

Дж. Стюарт, английский мыслитель XVIII в.

 

Людство використовує 120 видів корисних копалин, 97 з них є в надрах України. Залишається 23, але і вони в нас є! Від рудовиявлень до родовищ, в які, втім, потрібно вкладати і розум, і кошти, щоб довести їх до ефективного і рентабельного використання.

 Україна входить в десятку багатих мінерально-сировинних країн світу. В Європі ми на другому місці по запасах корисних копалин. Наші: 12% світових запасів заліза, 42% - марганцю (Нікопольський марганцево-рудний басейн один з найбільших у світі), 20% - титану, 18% - цирконію, близько 8% - ртуті (друге місце у світі), понад 3% - вугілля. Значні запаси урану (1,8%), калієвих солей (2,5%) і фосфоритів (2%). Запаси апатитів (29% від світових) значні, проте вміст фосфору в них вкрай малий. Ведуться розробки нафти і газу, але з цими підземними скарбами нам, як мовиться, не пощастило: ми забезпечуємо лише третину своїх потреб. А ось щодо титану, цирконію, гафнію, рідкоземельних та рідкісних металів (тантал, ніобій, берилій), то ми могли б не тільки значно скоротити імпорт, але і збільшити експорт. До речі, від 60 до 95% країн світу мінеральну сировину завозять, а не експортують.

Корисні копалини держави - як талант в людини: або вони є, або відсутні. Попит світового ринку на них ніколи не зменшується. І більшість країн давно в цьому відношенні визначилася. Що таке Саудів­ська Аравія, Кувейт, Південно-Африканська Республіка, Малайзія, Гвінея? Це нафта, газ, золото, олово, боксити! Що роблять багато країн ЄС, Японія, Південна Корея, Тайвань та всі інші, що не мають, як Україна, багатої мінерально-сировинної бази? Вони розвивають свої виробничі сили в інших напрямках, пристосовуються ефективно використовувати інші види ресурсів.

Україна має велику кількість не до кінця розвіданих родовищ, або ж тих, що сьогодні не розробляються. Це і гранітні родовища Черкаської і Запорізької областей, поклади гранату в Кіровоградській області та флюоритів у Вінницькій. Близько трьох десятків галузей вітчизняної промисловості використовують флюоритові концентрати: в рік майже 130 тисяч тонн, які сьогодні завозять зі східно-азіатських країн. А унікальне по запасах і якості каоліну Велікогадомське родовище: більше 80% запасів сировини не поступаються кращим всесвітньо відомим маркам каолінів для крейдування паперу. А закарпатські поклади германію, який використовується як напівпровідник в сучасній радіоелектроніці, приладобудуванні, космічній техніці та інших галузях…

Ефективне і рентабельне використання подібних родовищ потребує великих фінансових вкладень. Крім того, без правового регулювання господарського використання природних ресурсів, без суворого урахування і всебічного контролю в цій сфері великого пуття для держави і її народу від цих багатств не буде. Доки прибутки від всенародного надбання потраплятимуть в кишені олігархів.

Українська економічна система переживає процес перетворень. Щоб цей процес сильно не затягнувся, у перетворень повинна бути конкретна база. У нас вона є. Це - підземні багатства України - на­дійний фундамент виходу «на путь полезного труда и преуспевания».


вернуться