N19

Содержание:
ХИТ-парад Консорциума «УКРБАТ»
ОАО «ЗЗВА»: положение лидера обязывает
Завод «ЮТиСТ»: качество обеспечивает рост
МЕТАЛ України
В поисках идеального насоса
ОАО «Днепрошина» на пути международной интеграции
Небо МАКСа–2003 одно на всех!
Полiтика якостi в промисловостi
«Дні якості в Києві’2003»
Вести дела в хорошем стиле
СДАЮТ НЕРВЫ? Помоги себе сам!
ТРЕТЬЕ ТЫСЯЧЕЛЕТИЕ: задачи экономического развития
Законодательные новости – ИЗОБРЕТАТЕЛЯМ
О топливе будущего и пользе мусора
На вашу книжную полку
Сучасні засоби захисту - це «ФІЛЬТР»
Новые технологии - ОСНОВА УСПЕХА
Как делать выговор подчиненным
Секрет корейской сборной
Украине предлагают «развязаться»
Сделано в «Динарисе»
ИНОСТРАННЫЕ ФИРМЫ ПРЕДЛАГАЮТ СОТРУДНИЧЕСТВО
Конкурентоспособные газотурбинные установки производства ОАО «Мотор Сич»

Слово редактора

IНДЕКС розвитку людства

Когда людей много, их надо сделать богатыми.
Когда они станут богатыми, их надо воспитать.

Конфуций. Лунь Юй

Концепція людського розвитку, що сформувалася у світі в останні 20-25 років, розглядає розвиток людини як основну мету і критерій суспільного прогресу. Щорічно, починаючи з 1990 року, Програма Розвитку ООН публікує «Доповіді про розвиток людини» - дослідження в 200-250 сторінок з даними, що характеризують економічні, соціальні і гуманітарні показники щодо 160-170 країн світу.

Найбільш значимими і цитуємими з Доповідей ПРООН є щорічні індекси людського розвитку (російською - ИЧР - индекс человеческого развития, англійською - Human Development Іndex) по країнах світу. Вони акумулюють в одному числовому показнику три найбільш важливі складові: тривалість життя, грамотність і охоплення навчанням, а також ВВП на душу населення по паритетах валют - співвідношенням цін на «кошик» з декількох сотень товарів і послуг. Ці складові вводять у загальні розрахунки по спеціальних формулах і у такий спосіб одержують зведений ИЧР.

Дані по Україні та інших країнах колишнього СРСР вперше були включені в Доповідь у 1993 році. Тоді наша молода держава займала по цьому індексі, як і роком пізніше, у 1994-му, відносно непогане 45-е місце у світі. Тривала економічна криза обумовила зниження ИЧР і погіршення українського рейтингу. У Доповіді 1995 року ми були на 54-му місці, у 1996-м - на 80-му, 1997-м - на 95-му, 1998-м спустилися на 102-е. Потім рейтинг України став підвищуватися: у Доповіді 1999 року вона піднялася на 91-е місце, 2000-го - на 78-е, а в останній доповіді ми зайняли 75-е місце.

За підсумками розрахунків останньої Доповіді, вперше за останній час відбулася зміна «лідера». Сім років (1994-2000 рр.) перше місце в рейтингу людського розвитку займала Канада (до цього - Японія). В останній Доповіді на перше місце вийшла Норвегія, трохи випередивши Австралію і Канаду. Ну а останнє місце вже кілька років по цьому показнику займає Сьерра-Леоне.

Загалом же в “Доповіді про розвиток людського потенціалу - 2003”, як офіційно називається документ, вміщено аналіз розвитку ситуації за останнє десятиліття. Саме тому Україну там згадують серед держав, які зазнали стрімкого падіння рівня життя. Якщо в Африці до катастрофічного погіршення ситуації, передусім зменшення доходів населення, спричинилася епідемія СНІДу, в країнах Східної Європи та Центральної Азії до схожих наслідків призвів розвал Радянського Союзу. У 1990-х роках бідність у країнах СНД зросла втричі. Хоча, як вважають експерти, Україну не варто ставити в один ряд з африканськими країнами: “У деяких сферах життя Україна має чим похвалитися. Наприклад, у галузі освіти. За даними на 2001 рік, рівень писемності серед дорослого населення становив 99,6 відсотка. Також є позитив у плані рівних можливостей для чоловіків та жінок. Відносно непогана ситуація з медичним забезпеченням. Переважна більшість українців мають доступ до питної води. Не така уже й низька в Україні тривалість життя - в середньому 69,2 року. Натомість проблеми зафіксовано передусім із доходами на душу населення”. Прикро, але якщо говорити про реальний ВВП, що визначає життєвий рівень населення, то Україна в два рази відстає від середньосвітових показників (49,5% загальносвітового рівня).

Найбільш високий показник тривалості життя в Японії - 80,8 років, а найнижчий усі в тієї ж Сьерра-Леоне - 38,3 років. Середня тривалість життя в Україні (за даними 2001 року) - 69,2 роки. У контексті демографічних аспектів людського розвитку потрібно привернути увагу до загрозливої тенденції скорочення загальної чисельності населення країни. Найбільшої вона була в Україні в 1992 році — 52,22 млн. чоловік. До початку 2000-го скоротилася до 49,29 млн. (на 2,95 млн. чол.). У Доповіді ПРООН дається прогноз чисельності населення по країнах світу на 2015 рік. Але цифру по Україні якось навіть страшнувато приводити - 43,3 млн.

Щоб не ставити крапку на цій невтішній цифрі, приведемо ще деякі дані. Близько 1,3 млрд. людей живуть в абсолютній убогості, маючи доход менш ніж 1 долар у день, і бідність зростає так само швидко, як і населення. Щороку 13-18 млн. чоловік - в основному діти - помирають від голоду. В останнє десятиліття у світі швидко росте нерівність, і розрив між 20% найбіднішого і 20% заможного населення Землі подвоївся…

Без стійкого прагнення до більш справедливого світу і рівності, без загальних зусиль в боротьбі проти бідності і безробіття, проти перенаселення і виснаження природних ресурсів, проти всього, що не співпадає з розвитком людства, що ми отримаємо, крім розпачу і нестабільності?


вернуться